Galeria - Marian Maroszek

Tutoriale -> EXIF / IPTC - podstawowe operacje w programie EXIFer

EXIF / IPTC - podstawowe operacje w programie EXIFer.

Poradnik ten powstał z racji faktu, że zarówno na forach dyskusyjnych, jak i na grupie pl.rec.foto.cyfrowa pojawiają się pytania dotyczące modyfikacji danych EXIF / IPTC w plikach zdjęć. Dokładnie w tym celu powstał program EXIFer i to jego krótkim omówieniem się dziś zajmę, jednak na samym początku postaram się przybliżyć, czym są te dane.

EXIF (jest to skrót pochodzący od słów Exchangeable Image File Format ) to format danych przeznaczony do przechowywania informacji w plikach graficznych (choćby popularnych z aparatów cyfrowych plikach JPEG). Jakie to informacje? Na dobrą sprawę każdy producent nieco inaczej podchodzi do sprawy, jednak prawie wszyscy umieszczają tam nazwę aparatu, parametry ekspozycji, ogniskową czy datę wykonania zdjęcia. Oczywiście można tam znaleźć cały szereg innych informacji.

Porady postanowiłem pogrupować pod kątem pojawiających się pytań. Najpierw jednak dwa kroki, które będą się pojawiać za każdym razem:

  1. Wchodzimy do wybranego katalogu.
  2. Wybieramy i zaznaczamy te zdjęcia, których to danymi EXIF / IPTC chcemy manipulować. Ciekawe filtry wyboru znajdują się w menu Edit.
Okno główne


Oto spis najczęściej zadawanych pytań:

1. Jak usunąć dane EXIF/IPTC ze zdjęcia/wielu zdjęć?

Wybieramy menu EXIF/IPTC / Remove i potwierdzamy chęć usunięcia danych. To wszystko. Program automatycznie tworzy kopie zapasowe tych wpisów, więc w razie pomyłki zawsze jest możliwość ich przywrócenia przy użyciu opcji EXIF/IPTC / Restore.

2. Jak dodać do zdjęcia/wielu zdjęć opisy dotyczące autora, miejsca wykonania fotografii itp.?

Wybieramy menu EXIF/IPTC / Edit (lub Ctrl+E), w okienku, które się pojawi możemy dowolnie zmieniać opisy zarówno w EXIF-ie, jak i w IPTC.

3. Mój aparat nie ma czujnika położenia, więc wszystkie zdjęcia są w orientacji poziomej, a chciałbym, aby niektóre z nich były w pionowej?

Wybieramy menu Image / Rotate Left lub Right. Jest to obracanie bezstratne, więc nie ma się co obawiać o jakość.

4. Mój program do edycji grafiki, odszumiania (na przykład darmowa wersja NeatImage) itp. wycina dane EXIF. Jak mogę je zachować?

Wybieramy menu EXIF/IPTC / Backup (lub Ctrl+B), obrabiamy zdjęcie, po czym wybieramy menu EXIF/IPTC / Restore . Nazwy zdjęć muszą być takie same, jak nazwy plików z kopiami danych. Należy o tym pamiętać, gdyż często programy po zapisaniu obrobionego pliku nadają mu jakiś prefix (na przykład filtered w wypadku NeatImage), co może być mylące.

5. Zapomniałem zmienić w aparacie czas z zimowego na letni/letniego na zimowy, i teraz czas wykonania zdjęcia jest przesunięty o godzinę. Czy można ustawić prawidłowy czas? Innymi słowy: jak zmienić czas wykonania zdjęcia?

Wybieramy menu EXIF/IPTC / Edit (lub Ctrl+E), wybieramy zakładkę EXIF data, następnie zakładkę Date. Zaznaczamy ptaszek przy polu Time i przestawiamy czas o potrzebną wartość. Można również zaznaczyć pole Apply to Date modified and Date digitized, wtedy wszystkie te pola uzyskaja tą samą wartość. Oczywiście w ten sam sposób można zmieniać pole Date, dotyczące dnia wykonania zdjęcia.

6. Jak wsadowo zmienić nazwę wielu zdjęć za jednym zamachem, używając do tego celu np. daty zaszytej w EXIFie?

Wybieramy menu Edit / Rename/redate and copy (lub wciskamy kombinację Ctrl+N). W okienku, które się nam pokaże, ustalamy schemat zmiany nazwy. Ja czasem stosuje np. taki: %y.%m.%d---%h-%n'%s'' , co w rezultacie daje następujący rezultat: 2006.08.08---03-42'12''. Jak dla mnie - bardzo przejrzyście. Przy niektórych wzorcach zmiany nazw warto pamiętać o odpowiednim posortowaniu zdjęć (np. ze względu na datę, przyciskając nagłówek odpowiedniej kolumny).

do góry
mailme@maniooo